Le kell vonni a tanulságokat

A bejegyzés kalkulált olvasási ideje 830 másodperc.

Jelenleg mindkét felnőtt csapatunk tagjai nyári szabadságukat töltik, így ebben az időszakban számot lehet vetni, le lehet vonni a tanulságokat és természetesen áttekinthetjük a 2021/2022-es idényt.

A számok és a tények nem hazudnak, így főképp ezekre koncentrálva próbáljuk meg elemezni az elmúlt szezont. Két edzőváltás is kevés volt ahhoz, hogy ne az utolsó fordulóra maradjon a döntés arról, hogy másodosztályú csapatunk melyik bajnokságban kezdi meg a 2022/2023-as szezont, így aztán a III. ker. TVE elleni 2-1-es győzelem döntött arról, hogy csapatunk bennmaradt az NB2-ben. Azt mindenki láthatta és érezhette már menet közben is, hogy igen szoros a mezőny és gyakorlatilag nüanszok döntenek egy-egy mérkőzésen, így az elhullajtott könnyűnek nevezhető pontokért igen nagy kár, és ezek az eredmények pedig majdnem megbosszulták magukat. Nem magyarázva a bizonyítványt, hiszen azt nem lehet, de elég csak néhány mérkőzésre emlékeznünk, amelyek valamiért olyan szinten félrementek, hogy majdnem nagy árat fizettünk érte: Budafoki MTE – Békéscsaba 1912 Előre 2-0, Békéscsaba 1912 Előre – ETO FC 2-3, Békéscsaba 1912 Előre – Szolnoki MÁV FC 1-2, Békéscsaba 1912 Előre – Aqvital FC Csákvár 1-1, Békéscsaba 1912 Előre – Budaörs 0-0, Szentlőrinc – Békéscsaba 1912 Előre 2-1, vagy éppen a III. ker. TVE – Békéscsaba 4-3. Nyilván több másik meccset is elő lehetne venni, de talán ezek voltak azok, amelyek közül bármelyiket megnyerve már nem lett volna szükség az utolsó forduló előtti számítgatásokra.

A csapat hazai mérlege egészen a Szolnok elleni mérkőzésig egészen jól alakult, hiszen január 20 és április 17. között (6 hazai mérkőzés) senki sem tudta a Békéscsabát a Kórház utcában megverni. Ennek alap esetben így is kellene lennie, hiszen azt szeretjük és kívánjuk, hogy ellenfeleink lába megremegjen, ha a Viharsarokba érkeznek. Ekkor azonban ismét történt valami, aminek megfejtésére túl sok idő nem maradt, hiszen az első csapat felkészülési programja 2022. június 23-án (csütörtökön) kezdődik majd. A felkészülési időszakban felpörögnek majd az események és természetesen érkezünk majd a pontos programmal is: felkészülési mérkőzések, edzőtábor, érkezők és távozók. De, ha már a dátumoknál tartunk, érdemes áttekinteni néhány fontos időpontot: az átigazolási időszak hivatalosan június 15-én kezdődik és egészen augusztus 31-ig tart. Minden másodosztályú csapatnak június 17-ig (péntek) van lehetősége a nevezéssel kapcsolatos kötelező teendőket rendezni, ez mindenképpen elengedhetetlen ahhoz, hogy a bennmaradó vagy feljutó csapatok érvényesítsék jogukat és induljanak az NB2-es bajnokságban. A 2022/2023-as idény július 31-én (vasárnap) rajtol, a sorsolás nyilvánvalóan a nevezések beérkezése és azok jóváhagyása után áll majd rendelkezésre. Az új, őszi idényben a tervek szerint három szerdai (hétközi) mérkőzésre van kilátás, a többit az MLSZ a már évek óta megszokott rendszer szerint a vasárnapokra időzítette – kivéve az október 23-i Nemzeti Ünnep miatti 13. fordulót, amikor szombaton kerülnek majd megrendezésre a másodosztályú mérkőzések is. A MOL Magyar Kupa 2022/23-as szezonjának harmadik fordulójában csatlakozunk majd a mezőnyhöz, melynek tervezett időpontja a szeptember 17-18-i hétvégére esik. Az is tudható, hogy a 2022. november 21 és december 18. között megrendezésre kerülő katari FIFA Labdarúgó Világbajnokság nem befolyásolja majd a másodosztályú fordulókat. A dátumokról, időpontokról egyébként részletesen tájékozódhatnak digitális naptárunkban, melyben minden lényeges eseményt rögzítettünk egészen a 2022-es naptári év végéig – tehát mindenképpen továbbra is figyelmükbe ajánljuk!

Az is biztos, hogy a klub előre gondolkodva még 2022. januárjában elrendezte a Kórház utcai Stadion biztonságtechnikai feltételeit, ilyen módon ezen a nyáron már nincs szükség újabb pályabejárásra, hiszen a stadion licence 2022. december 31-ig érvényes. A stadionfejlesztésről sokféle információ napvilágot látott, mi viszont szándékosan nem írtunk erről, hiszen nem állnak rendelkezésre konkrét és biztos tények. Továbbra is szeretnénk nyomatékosítani, hogy semmiféle témában ne hagyatkozzanak más portálokon megjelenő “hírekre”, mert amint bármi konkrétummá és biztossá válik, közzé fogjuk tenni! Addig amíg nem száz százalékban biztos egy-egy hír, információ, addig mi biztosan nem fogjuk közölni, hiszen gyakorlatilag nincs mit – legyen szó akár egy távozóról vagy érkezőről, esetleg bármilyen más témáról! Az viszont tudható és biztosra vehető, hogy az őszi idényt még egészen biztosan itthon bonyolítjuk le, ez a tény szurkolóink számára mindenképpen igen fontos és lényeges.

Visszatérve a számokra a Békéscsaba 1912 Előre 38 forduló alatt 42 pontot szerzett, melyet 10 győzelemmel, 12 döntetlennel, valamint 16 vereséggel ért el. Szemet szúrhat az igen sok kapott gól (69), mellyel gyakorlatilag pozíciókat veszítettünk – hiszen, ha nem kapunk ennyi gólt, az akár győztes mérkőzésekben, pontokban és pozíciókban is előrébb helyezte volna csapatunkat. A kapott találatok közül huszonhatot az első játékrészben, míg negyvenhármat a második félidőben kaptunk, ami jelentős különbség. Nyilván nem kell szakembernek lenni ahhoz, hogy ebből következtetni lehessen arra, hogy a második negyvenöt percekben vagy az erőnlét, vagy a koncentráció, illetve esetlegesen a taktika nem állta meg a helyét jelentős számú esetben. Az sem elhanyagolható tény, hogy a második játékrészekben bekapott negyvenhárom gólból öt a 86-90. percek között, kettő pedig a hosszabbításokban született – azaz hét gólt gyakorlatilag a mérkőzések hajrájában kaptunk, ami az álmoskönyv szerint sem jelent túl sok jót. Sajnos az előbb leírt tények oda vezettek, hogy ebből a szempontból az egész mezőnyben a legtöbb gólt kaptuk. Mindezt ellensúlyozandó az 53 szerzett találat, ami ebből a szempontból a hetedik helyre rangsorolt minket, ám a mínusz tizenhatos gólkülönbség oda vezetett, hogy a táblázaton négy 42 pontos csapat között a több győztes meccs, majd a gólkülönbség határozta meg a sorrendet (13. Tiszakécske – 42 pont, 14. Budafok – 42 pont, 15. Békéscsaba – 42. pont, valamint 16. Szentlőrinc – 42 pont). Látható és levonható a konzekvencia, hogy elsősorban minimalizálni kell a jövőben a kapott gólok számát, hiszen ezekkel igen értékes pontok úsztak el, és amennyiben csak egy-két mérkőzés jobban sikerül, akár az első tízbe is simán befértünk volna. A gólokról szót ejtve mindenképpen ki kell emelnünk házi gólkirályunk teljesítményét, hiszen Lukács Raymond egészen 22 találatig jutott, mellyel a kecskeméti Lukács Dániel (25 gól) mögött az országos, másodosztályú ranglista második helyén végzett! Ez mindenképpen nagyszerű és számunkra is fantasztikus teljesítmény.

A játékpercekre kanyarodva a csapat gerincéből nyolc játékos 2.000 perc felett teljesített, közülük pedig Bora György töltötte el a legtöbb időt a pályán, így 2.818 aktív játékperccel, Farkas Márkot (2.606 perc) megelőzve zárt az élen, amihez szintén gratulálunk! A fiatal-szabály betartása minden klub számára igen fontos és ebből a szempontból a Békéscsaba 1912 Előre továbbra is jócskán pozitív szaldóval zárta az idényt: az előírt, kötelezően szerepeltetendő ösztönzött labdarúgók játékperce 6.840 volt számunkra, ezt pedig a teljesített 11.825 egységgel igencsak túlszárnyaltuk, ezáltal a pozitív különbözet 4.985 perc lett.

Csapatstatisztika itt:
https://1912elore.hu/site/sorsolas-eredmenyek-tabella-menetrend/tabella-sorsolas-2021-2022-nb2/

Elgondolkoztunk azon is – visszatekintve a 2020/2021-es idényre -, hogy amikor majdnem két évvel ezelőtt a 8. fordulóban 2-0 arányban legyőztük a Nyíregyháza csapatát és felléptünk a harmadik helyre, mi változhatott azóta olyan mértékben, ami ide vezetett? Talán senki sem gondolt még bele, hogy az akkori keretből csupán ketten (Hursán György és Paudits Patrik) nincsenek már Békéscsabán, az összes többi játékos érvényes szerződéssel bírt, nyilván a sérültek és betegek nem tudtak minden esetben szerepelni, de akkor is: a többiek erősödtek meg ennyire, sokkal izmosabb lett a mezőny, ennyivel gyengébbek lettünk, vagy mik lehetnek azok a tények, amelyek ennyire átrendezték az erőviszonyokat? Minden esetre érdekes a dolog, mert a rendelkezésre álló keret ennél az eredménynél sokkal, de sokkal többre volt hivatott! Annál is inkább, hiszen ne felejtsük el, hogy ez a csapat képes volt bravúrokat is végrehajtani: ETO FC – Békéscsaba 1912 Előre 0-1, Békéscsaba 1912 Előre – Nyíregyháza Spartacus FC 1-0, Szeged-Csanád Grosics Akadémia – Békéscsaba 1912 Előre 1-2, DVTK – Békéscsaba 1912 Előre 3-4, Békéscsaba 1912 Előre – BFC Siófok 4-1 vagy éppen PMFC – Békéscsaba 1912 Előre 1-2. Nyilván lehetne forszírozni, hogy mi számít bravúrnak, de talán ebben a mezőnyben és jelenlegi helyzetünket nézve, senki sem vitatkozik azon, hogy ezek az eredmények annak számítanak.

A Fair Play szempontjából sem a mi szezonunk volt az idei – bár nyilván ebben más körülmények is közrejátszottak – hiszen összességében 101 sárga, valamint 7 piros cédulával zártunk. A legtöbbször Király Patrikot figyelmeztették, aki 11 sárga lappal végzett a képzeletbeli táblázat élén. Nyilván, ahogy említettük az előbb, ebben valamiért a játékvezetők tevékenysége is jócskán közrejátszott – ettől függetlenül természetesen nem lehet erre fogni semmit sem -, de ahogy tudjuk, a számok nem hazudnak. A legtöbb, négy alkalommal Nazsa Tamás sporttárs vezette mérkőzéseinket, de háromszor Szilágyi Sándor is észrevétette magát. A legtöbb sárgát (5-5 darabot) Antal Pétertől kaptuk a Békéscsaba 1912 Előre – FC Ajka 3-2, valamint a DVTK – Békéscsaba 1912 Előre 3-4 mérkőzésen, és összességében is az utóbbi meccsen osztották ki a legtöbb (9 darab) lapot.

A kereszttabella tanúsága szerint egyszer sem sikerült legyőznünk a bajnokságban a Budaörs, a Kecskemét, a Soroksár, a Szentlőrinc, a Szolnok, a Haladás, a Tiszakécske, valamint a Vasas csapatát sem, így ők voltak a mumusaink valamilyen szinten. A legnagyobb arányú vereséget 2022. április 3-án szenvedtük el, amikor a bajnok és egyben feljutó Vasastól, idegenben kaptunk ki 6-0 arányban. A szezon legjobb eredményét pedig 2022. április 6-án – három nappal az előző mondatban említett legnagyobb arányú vereség után – a BFC Siófok ellen értük el, amikor 4-1 arányban vertük hazai pályán a Somogy megyeieket. Hasonló arányban (4-1) győztük le a Dorogot is január 30-án, így ezek fényében szinte érthetetlen ez az egyszer fent, máskor lent szituáció. Az eredményekhez tartozik még a MOL Magyar Kupában elért nagyszerű eredmény, hiszen a legjobb nyolcig jutottuk, ahol az első osztályú Újpest FC állta utunkat 2-3 arányban. A harmadik fordulóban csatlakozva a mezőnyhöz legyőztük a Dorog együttesét 3-0, az ESMTK csapatát 2-4, valamint az akkor még első osztályú Gyirmótot 3-1 arányban.

Az MLSZ korábbi tájékoztatásának megfelelően 2023 nyarától 18, 2024-től pedig 16 csapatra csökken a most 20 csapatos NB II mezőnye. Az első két helyezett feljut az élvonalba, a bajnokság utolsó két (19. és 20.) helyezettje kiesik, míg három csapat (a 16., a 17. és a 18. helyezett) pedig osztályozót játszik a három NB III-as csoport első helyezettjeivel. Az osztályozók párosításait sorsolással döntik el, a lebonyolítás oda-visszavágós alapon történik. Az osztályozó mérkőzések 2023. május 28-án és 2023. június 4-én kerülnek megrendezésre.

A bajnok Vasas FC és a második helyen végző Kecskeméti TE kivívta a jogot, hogy a következő szezontól az OTP Bank Ligában szerepeljen. A 2022/23-as másodosztályú bajnokság tagja lett az élvonaltól 11. helyen búcsúzó MTK Budapest és a tabellát utolsóként záró Gyirmót FC Győr. A másodosztályból kiesett: a Szolnok, a Budaörs és a III. ker TVE, a harmadosztályból pedig feljutott a Kazincbarcika, a Kozármisleny, valamint a Mosonmagyaróvár. Mindent összesítve tehát a 2022/2023-as idény másodosztályú mezőnye a következő (ABC-rendben): Aqvital FC Csákvár, Békéscsaba 1912 Előre, BFC Siófok, Budafoki MTE, Credobus Mosonmagyaróvár, Dorogi FC, DVTK, ETO FC, FC Ajka, Gyirmót FC Győr, HR-Rent Kozármisleny, Kolorcity Kazincbarcika SC, MTK Budapest, Nyíregyháza Spartacus FC, PMFC, Soroksár SC, Szeged-Csanád Grosics Akadémia, Szentlőrinc, Szombathelyi Haladás, Tiszakécskei LC.

Nézőszámok tekintetében nyilván sokat javult a helyzet, hiszen a 2020/2021-es idényben 11 hazai mérkőzést zárt kapuk mögött kellett lejátszani, így az utolsó viszonyítási pontként inkább a 2019/2020-as szezont érdemes számításba venni. Amennyiben csak a bajnoki mérkőzéseket vesszük figyelembe, az átlag nézőszám (2019/2020-as) 941-ről 808-ra csökkent – amely nyilván szoros összefüggésbe hozható az elvártnál gyengébb teljesítménnyel. Ha azonban a kupameccseket is számításba vesszük, akkor a 859-es átlag nézőszám a jelenlegi viszonyok között szokványosnak tekinthető.

Összességében tehát elmondható, hogy az adatokat értelmezve és elemezve az új idényben ennél jóval izmosabb teljesítményre lesz szükség, valamilyen módon meg kell próbálni csökkenteni a kapott gólok számát, valamint a teljesítményt és az erőnlétet olyan módon szükséges stabilizálni, hogy ne lehessenek ilyen szintű ingadozások egy-egy forduló között.

Nemsokára érkezünk még a szokásosnak mondható komplett gólösszefoglalóval, de ezúttal a kapott gólokból is összekészítünk egy hasonlót.

Csatlakozzon YouTube csatornánkhoz: