A bejegyzés kalkulált olvasási ideje 496 másodperc.
Mindhárom NB-s bajnokság a végéhez közeledik és hatalmas csata zajlik a bajnoki címekért, feljutásokért, valamint bennmaradásokért. Számos kérdés még nyitott tehát, a Magyar Labdarúgó Szövetség viszont a jövőre vonatkozóan több lényeges információt is közzétett.
Mielőtt azonban rátérnénk az újdonságokra, nézzük meg a jelenlegi állást mindhárom osztályban – hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy kik lehetnének majd ellenfeleink a soron következő 2025/2026-os idényben.
Az első osztályban négy forduló maradt hátra és jelenleg 59 ponttal a Ferencváros vezeti a táblázatot, a második pozícióban pedig a Puskás Akadémia áll 56 pontot birtokolva. Mivel 12 pont szerezhető, így matematikailag nem dőlt el semmi, még a 46 pontos ETO is eséllyel pályázhat az ezüstéremre, bár ehhez a riválisok több hibája is szükséges lenne. Az viszont biztos, ha a Fradi legyőzi május 3-án a Puskást, akkor már biztosan a dobogón végez. A kiesést jelentő helyeken a DVSC 29 ponttal, valamint a Kecskemét 23 ponttal osztozkodik és ez már számunkra is érdekesebb téma lehet, hiszen könnyen elképzelhető, hogy valamelyikükkel vagy éppen mindkét csapattal találkozunk a következő szezonban. A KTE sorsa idő előtt, már a 31. fordulóban eldőlhet, hiszen amennyiben a két 30 ponttal rendelkező csapat győzni tud, azaz a Nyíregyháza megveri a DVTK-t, a Zalaegerszeg pedig az Újpestet, valamint a Kecskemét nem szerez egy pontot sem, akkor már a hátralévő meccseken sem érheti utol a bennmaradást jelentő helyen álló csapatokat – az egymás elleni eredmények és a gólkülönbség figyelembevételével. A másik kieső helyen álló és 29 ponttal bíró DVSC sorsa még nyitott, hiszen elméletileg még a 6. pozíciót birtokló és 40 ponttal rendelkező DVTK sem érezheti teljes biztonságban magát.
Az NB2-ben hétről hétre, fordulóról fordulóra változik a helyzet, sajnos saját bőrünkön is érezhetjük mennyire szoros a bajnoki táblázat és mennyit számít egy győzelem vagy éppen egy vereség. A második vonalban is négy forduló maradt hátra, ezáltal 12 bajnoki pontot lehet még gyűjteni, tehát függetlenül attól, hogy 28 egységgel a 14. helyen állunk, még bármi előfordulhat. Egy huszáros hajrával és némi szerencsével akár még a középmezőnyben is végezhetnénk. De, vélhetően mindenki fellélegezne, ha még 5-6 ponttal tudnánk gazdagodni, mert az már a számítások szerint elegendő lehet a bennmaradáshoz. A sorsolásunk nehéz, előbb a listavezető Kisvárdát fogadjuk, majd a második helyre fellépő és szintén feljutásra esélyes Vasashoz utazunk. Egyik meccsen sem mi vagyunk az esélyesebbek, bár tudjuk ez az NB2-ben semmit sem jelent és néhány szakember azt kalkulálta, illetve jósolta, hogy nekünk az utolsó két meccsen kell győznünk, azaz a Budafokot hazai pályán, a Tatabányát pedig idegenben szükséges megverni, úgy elérhető a bennmaradás – bár jobb és megnyugtatóbb lenne ezt minél előbb bebiztosítani. Az viszont biztos, hogy amennyiben a Kisvárda 2025. május 4-én (vasárnap) Békéscsabán is győzni tud, akkor már biztosan feljutott és bajnok is egyben, hiszen a Vasas és a Kazincbarcika győzelme esetén is 10 egységnyi távolságban maradnak az üldözők, így a továbbiakban szerezhető 9 pont már legfeljebb a második helyre elegendő.
Visszatekintve még a Szeged – Kazincbarcika mérkőzésre érdekes, hogy a Csongrád-Csanád vármegyeiek 4-1 arányban le tudták győzni a feljutásra abszolút esélyes Barcikát, miközben tőlünk 3-1 arányú vereséget szenvedtek Békéscsabán?! Hát, ez a másodosztály, ahol soha és semmire nincs garancia, egy gyengébbnek kikiáltott csapat is lehet eredményes, okozhat meglepetést és a tanulság mindenképpen az, hogy a harcossággal, elszántsággal eltüntethető egy-egy mérkőzés erejéig a csapatok közötti minőségi vagy erőnléti különbség. Mindent összevetve tehát kiesőket még nem lehet hirdetni a 27. forduló után, bár adott esetben a Tatabánya kerülhet olyan szituációba, hogy már csak egy hajszálnyi esélye marad, de jó eséllyel majd csak az utolsó pillanatokban derül ki az, hogy melyik két együttes búcsúzik egy időre a másodosztálytól.
Ha pedig már itt tartunk, akkor az NB3-as csoportok küzdelmei is a végéhez közelednek, így az osztályozó mérkőzések részvevőinek kiléte is szépen lassan körvonalazódik, bár négy fordulóval a vége előtt egyik csoportban sem lehet még bajnokot hirdetni. Észak-Keleten a Karcag (58 pont), a Putnok (56 pont), valamint a DEAC (55 pont) is odaérhet, bár a trióból jelenleg egyelőre csak a DEAC kapott másodosztályban való induláshoz való licencet. A Dél-Keleti csoportot a Tiszakécske vezeti 57 pont birtokában, ám közvetlenül a nyomában lohol a Vasas II. (55 pont) és a Gyulai Termál FC (55 pont) és a Tisza-partiak, valamint a Gyula már meg is kapta az NB2-es licencet, tehát adott esetben tudják és akarják is vállalni a felfelé történő osztályváltást. Észak-Nyugaton a Bicske (64 pont) és a Mosonmagyaróvár (63 pont) küzd az osztályozós pozícióért, mindketten igényeltek és kaptak is másodosztályú jogot – tehát itt is szinte az utolsó pillanatokra maradhat a döntés. Végül, de nem utolsósorban a Dél-Nyugati csoportot a Nagykanizsa vezeti 65 pontot birtokolva, mögötte 60 bajnoki egységgel az Iváncsa van szinte lőtávolságban. Mindkét együttes rendelkezik az NB2-es bajnoksághoz szükséges dokumentummal, tehát komolyan gondolják a feljutást.
A Magyar Labdarúgó Szövetség hivatalos weboldalán közzétette a 2025. május 9-én megrendezésre kerülő éves rendes közgyűlésének napirendi pontjait és sok egyéb dokumentumot is. A közzétett versenykiírások és legfontosabb, valamint jó eséllyel minket is érintő változások a következők. A magyar labdarúgásban dolgozó vezetők fejlesztése érdekében sportszakmai vezetői licencek bevezetése, tanulmányutak, nemzetközi tapasztalatok biztosítása lehet a cselekvési terv. Az NB II-t is érintheti az egyik alappont, amely a magyar edzők presztízsének javítása lenne. Ezért könnyen elképzelhető, hogy a cselekvési terv elfogadása után csak magyar vezetőedzők dolgozhatnak a másodosztályú csapatoknál. Az MLSZ a következő évek stratégiájaként kiemelte, hogy a 2025-2030-as időszaknak egyértelműen a minőségről kell szólni. A cél minél több nemzetközi szintű játékos nevelése, értékesítése. A fiatal labdarúgók nemzetközi versenyképességének javítása érdekében csökkenteni fogják az utánpótlásközpontok számát, a tehetségeket koncentrálni szeretnék, a támogatásokat pedig minőségi munkához igazítanák minden szinten. Az egységes mérések, protokollok szigorúbb ellenőrzése.
Nyilván lesznek még további változások, illetve változtatások – rebesgetik az első osztály valamilyen szintű átalakítását is (pl. a rájátszás bevezetése és a kiesők számának megváltoztatása) -, de többek között erről is nyilván majd csak a közgyűlés után tudhatunk meg többet. Ami viszont már ismert, hogy megváltozik a MOL Magyar Kupa 2025/2026-ös lebonyolítása. A MOL Magyar Kupa kiírásának kisebb módosításai a klubok, a szurkolók, illetve a főszponzor és a jogtulajdonos televíziós partner, az M4 Sport igényeinek figyelembevételével történtek. A sorozat döntőjére – hasonlóan a Bajnokok Ligája-döntőhöz – a jövő idénytől hétvégén kerül sor, a Puskás Arénában, amely 2026-ban a Bajnokok Ligája fináléjának is otthont ad. További változás a kupában, hogy a legjobb 32 között megszűnik az alacsonyabb osztályú csapatok automatikus pályaválasztói joga, így az új kiírásban ebben a szakaszban már sorsolás dönt a hazai csapat kilétéről. A 3. forduló továbbra is, a kupa szellemiségének megfelelően, az alacsonyabb osztályú együttesek pályaválasztásával zajlik.
A MOL Magyar Kupa 2024/2025-ös szezonjának döntőjét egyébként 2025. május 14-én (szerda) 19:00 órás kezdési időponttal rendezik meg a Puskás Arénában a Ferencvárosi TC és a Paksi FC részvételével.
Közösségi média