A fű nem nő magától

A bejegyzés kalkulált olvasási ideje 216 másodperc.

Kihasználva a válogatott szünetet, gyakorlatilag két hete folynak a Kórház utcai Stadionban a centerpálya tavaszi karbantartási munkálatai.

Békéscsaba, Kórház utcai Stadion (centerpálya) – 2021. március 22.

A fű ugyanis nem nő magától, így igen sok munkával, erőfeszítéssel, valamint anyagi ráfordítással lehet a téli vegetáció után ismét megfelelő állapotba hozni a játékteret. A Békéscsaba 1912 Előre szakemberei számára eddig nem kedvezett az időjárás, hiszen bizonyos műveleteket kizárólag száraz időben lehet végrehajtani. Az előrejelzés szerint viszont ezután egészen április 2-ig nem várható csapadék, így remélhetőleg semmi sem akadályozza majd a munkálatok teljes körű befejezését.

A gyepszőnyeget jelenleg egyáltalán nem szabad terhelni, tehát tilos a belépés és foglalkozásokat sem lehet rajta tartani. Első- és második csapataink átszervezett rendszer szerint kizárólag a Fű3 pályát és az Akadémia edzőpályáit vehetik igénybe, hogy a gyepszőnyeg az április 4-i, hazai rendezésű bajnoki mérkőzésre kiváló állapotba tudjon kerülni.

Békéscsaba, Kórház utcai Stadion (centerpálya) – 2021. március 22.

A gyep ápolási munkálatait megfelelő száradási időszak után, 12-14 Celsius fok közötti hőmérsékleti tartományban érdemes megkezdeni. A tavaszi időszakban a gyepszőnyeg sekély levegőztetése, a gyep felső rétegében található elpusztult növényi maradványok és filc eltávolítása a legfontosabb feladat. Ezt a célt szolgálja a gyepszellőztetés, amit külön erre a célra kifejlesztett gyepszellőztető géppel végeznek kollégáink, mely működésének az a lényege, hogy a gyep bokrosodási zónájából eltávolítsa az elhalt növényi részeket, a filcréteget. Ha nem távolítjuk el a filcréteget a víz, a tápanyag és a levegő nem tud eljutni a gyökérzónába, továbbá erősebb lesz a gyomosodás, nagyobb lesz a betegségekre való hajlam, csökken a gyökeresedés. A kitermelt filcréteget minden esetben el kell távolítani a gyepről. A jól sikerült gyepszellőztetés eredményeképpen a gyep fellélegzik, újra üdévé és egyenletesen sűrűvé válik, ellenállóbb lesz a különböző gyepbetegségekkel és a gyomokkal szemben. A gyepszellőztetés további előnye, hogy erős teljesítményénél fogva elegyengeti a gyep felületi egyenetlenségeit, továbbá elvégezhetjük a gyep felülvetését azokon a helyeken, ahol a téli hónapok hatására gyepünk elgyengült.

Szintén lényeges feladat a tavaszi műtrágya szórás, hiszen a megfelelő tápanyag utánpótlással elérhető, hogy egész évben életerős gyepünk legyen. A műtrágya kiszórása után kissé be kell öntözni a gyepszőnyeget, és ebben a fázisban végezhető el a kiritkult foltok felülvetése is. A gyepszőnyeg nyírását pedig akkor lehet elkezdeni, amikor a magassága eléri az 5-7 centimétert.

Békéscsaba, Kórház utcai Stadion (centerpálya) – 2021. március 22.

A tavaszi nagy karbantartás alkalmával megtörténik még az úgynevezett homok- és talajszórás is. Az évről évre történő talajszórás legfőbb előnye, hogy kialakul egy jó minőségű felső talajréteg. Mindez segíti a fű megújulását, az oldalhajtások kialakulását, sűrű növekedésű lesz a gyepszőnyeg. Növeli a gyep szárazságtűrő képességét és megszünteti a talaj egyenetlenségeit, valamint javítja a talaj légcseréjét. A kiszórás előtt természetesen szakembereink elvégezték a gyepszőnyeg lyuggatását is.