Bemutatkozik: Balázs Zsolt – sportpszichológus

A bejegyzés kalkulált olvasási ideje 272 másodperc.

Egyesületünk felépítésének egyik alappillére erősödött, mivel az utánpótlás szakmai stábja egy sportpszichológus szakemberrel bővült. Balázs Zsolt már szeptember 2-án elkezdte a munkát és megtekintette a Kecskemét elleni Ligakupa mérkőzést – ahol több, békéscsabai utánpótlásban nevelkedett játékosunk is szerephez jutott: Balogh Milán, Vozár Dávid, Viczián Ádám, Koszecz Kristóf, Lakatos Erhard, Tóth Gergely, Szántó Mihály, Zámbori Dániel, Krajcs Gábor, Mezei Milán.

Megkértük új munkatársunkat, hogy mutatkozzon be és vázolja fel elképzeléseit, miként tervezi teendőit!

– Először is üdvözlöm a békéscsabai szurkolókat! Örvendek, hogy egy ilyen nagy múltú egyesület szakmai stábjához csatlakozhattam és minden tudásommal azon leszek, hogy megfeleljek a kihívásnak. Bízom benne, hogy munkámmal segíthetem a békéscsabai utánpótlás és a felnőtt csapatot egyaránt!

– Mi lesz a feladatod az egyesületnél?
– Az utánpótlás edzőkkel és a felnőtt csapat szakmai stábjával, valamint természetesen a szülőkkel együttműködve, olyan mentálisan stabil, fiatal labdarúgókat szeretnénk nevelni, akik a közeljövőben nagyon sok örömöt tudnak majd szerezni a békéscsabai közönségnek és akik magasabb színvonalon is képesek lesznek arra, hogy békéscsabai színekért harcoljanak.

Mindez nagyon összetett feladat: ki kell dolgozni egy mentális stratégiát melyhez felmérésekre, elemzésekre, diagnosztizálásra van szükség. Miután sikeresen feltérképeztük a labdarúgóink mentális erejét, meg kell néznünk kinek, milyen segítségre van szüksége. Ugyanakkor tudnunk kell azt is, hogy a mostani utánpótlás csapatainkban nevelkedő fiatalokból, csak kevesen jutnak el a legmagasabb szintig. Természetesen a többiek is nagyon értékesek, mert nem mindenkiből válhat kitűnő labdarúgó, de érzelmileg stabil emberekre szükség van – akik szeretik és segítik majd az egyesületet a következő években – szponzorként vagy akár szurkolóként.

– Szurkolóként?
– Igen, mert a szurkolók az egyik legfontosabb, ha nem a legfontosabb részei a labdarúgásnak. A klubszeretet is nevelni kell és ha a szeretet, a tisztelet, a klub-hűség kialakult, akkor a szurkoló nem csak a győztes mérkőzés után fogja megtapsolni a csapatot, hanem a vesztes mérkőzés után is ott lesz a játékosok mögött – elismervén az erőfeszítést, amit a csapat azon a mérkőzésen produkált. Egy szülő nem csak akkor szereti a gyermekét, ha ötöst hoz haza, hanem értékeli a hármast vagy a négyest is, ha azt esetleg abból a tantárgyból szerezte, ami nem éppen a nebuló erőssége. Ezért tartom fontosnak, hogy a mostani fiatalokat a klub szeretetére is meg kell tanítani, hogy a későbbiekben sajátjuknak érezzék az egyesületet és ne legyen kérdéses, hogy hétvégén kimenjen a mérkőzésre, hanem egyértelmű legyen számára, hogy ott a helye a lelátón – hiszen ő a tizenkettedik játékos.

Dennis Bergkamp: „Amikor elkezdesz szurkolni egy labdarúgó csapatnak, akkor azt nem a trófeákért, nem a játékosokért, nem a történelemért teszed – hanem azért, mert megtaláltad önmagad és jól érzed magad abban a közegben.”

– Említetted a felnőtt csapat stábját is, ott milyen feladatod lesz?
– Sokat beszélgettünk Zoran Spisljak vezetőedzővel és stábjával: elmondták elképzelésüket, melyből világosan kitűnt, hogy fiatal, magyar tehetségekre szeretnék építeni a csapatot, éppen ezért elsődleges feladatom, hogy a békéscsabai utánpótlásban nevelkedett játékosoknak segítséget nyújtsak a felnőtt csapatba való beilleszkedéshez.

– Akkor ezért láthattunk a Ligakupa meccsen?
– Igen. Konzultáltam Zorannal, aki jelezte, hogy a Ligakupa mérkőzéseken elsősorban a fiatal játékosokra számít, így kíváncsi voltam, hogy a srácok miként veszik az akadályt – szerintem nagyon jól sikerült, mert a fiatal csapatunk mindenben felvette a versenyt a magasabb osztályból érkező kecskemétiekkel.

– Ezek szerint az utánpótlás és a felnőtt csapat öltözőiben is fel fogsz tűnni?
– Igen, ismerve a békéscsabai futball hosszú távú terveit – miszerint cél egy stabil NB I-es klub felépítése, úgy gondolom lesz munkám bőven és örömmel állok a felnőtt csapat szakmai stábjának, valamint játékosainak rendelkezésére.

– Köszönjük a bemutatkozást és sikeres munkát kívánunk!
– Köszönöm szépen a lehetőséget!